Diş İmplant Tedavisinin Yan Etkileri Var Mı

Diş İmplant Tedavisinin Yan Etkileri Var Mı

Diş implant tedavisinin yan etkileri var mı evet vardır. Diş implant tedavisinin yan etkileri var mıdır sorusunun cevabını açmak gerekir ise; hastalarımız farklı sebeplerden farklı yan etkiler ile karşılaşabilmektedirler. Her cerrahi operasyon sonucunda yan etkinin oluşma riski olduğu için bu durum normal karşılanmalıdır. Diş hekimleri, hastalar, kullanılan malzemenin kalitesi ve yapılan işlem kaynaklı yan etkiler meydana gelebilmektedir. Yan etkinin ciddiyetine göre bir yol izlenmektedir. İmplantın kaybedilmesi ile sonuçlanan yan etkiler bulunabilmektedir.

Diş İmplant Tedavisinde Enfeksiyon ve İltihap Oluşumu

Enfeksiyon ve iltihap kaynaklı implant problemleri yaşanabilmektedir. Hastalarımızın ağız ve diş sağlıklarına özen göstermemeleri, diş hekimlerimizin belirtmiş oldukları maddeleri kullanmaya devam etmeleri, ağız içerisinde virüslerin olması gibi durumlar sonucunda implant bölgesinde enfeksiyon ve iltihaplanma görülebilmektedir. İmplant çevresinde enfeksiyon ve iltihap oluşumu özellikle diyabet rahatsızlığı bulunan ve sigara tüketimi aşırı derecede olan hastalarımızda olmaktadır. Dolayısı ile bu hastalarımızı diş hekimlerimiz enfeksiyon oluşmaması için uyarmaktadır. Şeker hastalarının şekerlerinin kontrol altına alınabilmesi için çabalanmaktadır. Sigara kullanan hastalarımızdan ise sigarayı bırakmaları istenmektedir.

Diş İmplantında Enfeksiyona Yol Açabilecek Durumlar Nelerdir?

İmplant uygulamasında enfeksiyon sebepleri aşağıda verilmiştir:

 • Hastalarımızın daha önce enfeksiyonlu dişi çekilmiş ise, aynı dişin olduğu çene kemiğine implant uygulaması yapılacak ise; enfeksiyonun tekrar oluşmaması için oldukça iyi temizlenmiş olması gerekmektedir. Eğer enfeksiyon iyi temizlenmemiş ise; enfeksiyon artıklarının canlanması problemi ile karşılaşılabilmektedir.
 • İmplant tedavisi esnasında sterilizasyon kurallarına önem verilmez ise; hastalarımızın enfeksiyon ile karşı karşıya kalma riskleri artmaktadır.
 • Kemiğin aşırı ısınması, setlerin keskinliğini kaybetmiş ve yeni olmayan setler olması gibi durumlar; enfeksiyonun riskinin artmasına sebebiyet verebilmektedirler.
 • İmplant tedavisinde kullanılacak implantın taşıması gereken özellikler, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirtilmiştir. Buradaki minimum özellikleri taşımayan implantlar, tedavide kullanılamamaktadır. Ancak bu minimum özellikleri taşımayan, sahte olan implantların kullanılması durumunda; içerik ile üretim sorunları, enfeksiyonun olmasına yol açabilmektedir. Enfeksiyonun ilerlemesi ile beraber kemik kayıpları görülebilmektedir.

Ağız İçi Bakterilerin Diş İmplant Tedavisinin Başarısına Etkisi

Ağız içindeki bakterilerin implant uygulaması üzerindeki yan etkisine bakıldığında; bakterilerin çoğalması, hastalarımızın implantlarını kaybetmelerine varacak sonuçlar doğurabilmektedirler. Hastalarımızın diş eti çekilmesi gibi problemler yaşamaları ile beraber diş kökleri ortaya çıkmaktadır. Bu da diş köklerini savunmasız hale getirmektedir ve bakteriler diş köklerinde rahatlıkla birikebilmektedirler. Biriken bakteriler zaman içerisinde enfeksiyona yol açmaktadırlar. Önleminin alınmaması da implant kaybına yol açmaktadır.

Diş İmplant Tedavisinde İmplantın Vücut Tarafından Kabul Edilmemesi

Vücudun implantı kabul etmemesi gibi bir durum nadir de olsa yaşanabilmektedir. İmplantların üretildiği materyal titanyumdur. İnsan vücudu ile uyumluluğu oldukça yüksek olan bir materyal olduğu için implant üretiminde titanyum tercih edilmektedir. Ancak her ne kadar biyouyumluluğu yüksek olsa da hastalarımızın bağışıklık sistemleri tarafından reddedilmesi gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Araştırmalara göre implantı vücudun reddettiği durumlar için net bir sebep ortaya atılamamaktadır. Ancak günümüzde bu durum genellikle aşırı sigara tüketen hastalarımızın başına gelebilmektedir. Bu yüzden hastalarımızın implant tedavisi öncesinde sigarayı bırakmaları ve tedavi sonrasında iyileşme dönemi sonlanana kadar tekrar başlamamaları gerekmektedir. Ayrıca diş gıcırdatma problemi olan hastalarımızın da vücutlarının titanyumu kabul etmeme olasılığı bulunmaktadır. Diş gıcırdatma problemi olan hastalarımıza bu tedavinin uygulanıp uygulanamayacağına ise uzman görüşüne göre karar verilmektedir.

Diş İmplant Tedavisinde Sinirsel Problemlerin Gelişmesi

İmplant uygulamasından sonra sinirsel sorunlar gelişmiş ise; lokal anestezi ile beraber gelişen durumlardır. Çok az sayıda hastamızda görülme ihtimali olan bir durumdur. Sinirler hasar gördüğünde diş etinde hissizlik oluşması ile kendisini gösteren bir durumdur. Ayrıca hastalarımız nedeni belli olmayan bir ağrı hissetmeye de başlayabilmektedirler. Gün içerisindeki rutinleri esnasında zorlanmalar hissetmektedirler. Konuşma, gülme, yemek yeme gibi aktiviteleri yaparken zorlanmaktadırlar. Dolayısı ile hastalarımızın implant tedavisi için bizim gibi güvenilir ve deneyimli bir kadrodan oluşan bir kliniği tercih etmeleri gerekmektedir. Bu sayede anestezi işleminin kendilerine herhangi bir yan etkisi olmamaktadır. Lokal anestezi kaynaklı diş implant tedavisinin yan etkileri var mıdır sorusuna cevap vermek gerekir ise; uzman diş hekimlerimizin uyguladıkları tedavilerde böyle bir yan etki yoktur.

Diş İmplant Uygulamasında Titanyum Alerjisinin Mevcudiyeti

İmplant tedavisinde titanyum alerjisinin etkilerine bakıldığında; titanyum maddesi her ne kadar kemik dokusu ile uyumlu olsa da hastalarımızın titanyuma alerjisinin olma ihtimali de bulunmaktadır. İstatistiksel olarak değerlendirildiğinde, titanyum alerjisi olan hastalarımızın sayısı oldukça az olduğu için sık rastlanan bir yan etki değildir. İmplant üretiminde başka bir madde yerine titanyumun tercih edilmesinin ana nedeni de bu olmaktadır.

Titanyuma alerjisi olan hastalarımız; implant uygulamasından sonra çeşitli sıkıntılar yaşayabilmektedirler. Seyrek de olsa başta ağrı hissi olmak üzere birçok yan etkisi olmaktadır. Bu yan etkilerin artması ile beraber implantın çıkartılması gerekebilmektedir.

Diş İmplant Tedavisi Sonrasında Sarı Tırnak Sendromunun Görülmesi

İmplant uygulamasının sarı tırnak sendromuna neden olduğu durumlar bulunmaktadır. İmplant tedavisinin yan etkileri arasında yer alan sarı tırnak sendromunun gerçekleşmesi durumunda; implantın çıkartılması dışında bir çare bulunmamaktadır. Hastalarımızın mevcut rahatsızlığının geçebilmesi için implant yerinden çıkartılmaktadır.

Diş İmplant Tedavisinde Florür Reaksiyonunun Engellenmesi

İmplant uygulamasının yan etkilerinden florür reaksiyonu; florürlü diş macununu kullanan hastalarımızda görülebilecek bir durumdur. Titanyum ve floritin reaksiyona girmesi ile beraber florür reaksiyonu ortaya çıkmaktadır. Florür reaksiyonunun ortadan kaldırılabilmesi için ise; hastalarımızın florür reaksiyonunun görüldüğü implantlarının çıkartılması gerekmektedir.

Diş İmplant Tedavisi Sonrasında Hastanın Bakımına Önem Vermemesi İle Meydana Gelen Yan Etkiler

İmplant uygulaması sonrası ağız bakımına önem verilmemesinin yol açtığı problemlere bakıldığında; hastalarımızın implantlarını kaybetmeleri kadar büyük problemler yaşanabilmektedir. İmplant tedavisinin başarılı geçirilebilmesi için hastalarımızın ağız ve diş bakımlarına dikkat etmeleri, implant bölgesini temiz tutmaları gerekmektedir. Bunun için gün içerisinde en az 2 kere dişlerini fırçalamaları, diş ipi ve ara yüz fırçasını düzenli periyotlarda kullanmaları gerekmektedir. Ayrıca ağız gargarası da uygulamaları gerekmektedir. Ancak implant tedavisinden sonraki 24 saatte hassasiyet sürdüğü için bu 24 saatin sonrasında bakım işlemlerine başlanması gerekmektedir.

Diş hekimlerimiz hastalarımız için doğru bakım uygulamaları ile ilgili taktikler vermektedir. Hastalarımızın bu taktiklere uyarak hareket etmeleri gerekmektedir. İmplantların hor kullanılmaması gerekmektedir. Ayrıca diş hekimlerimizin implant seçimleri ve implant kalitesi de yan etki yaşanıp yaşanmayacağının belirleyici unsurları içerisindedir. Bu durumlara dikkat edilmesi halinde; implant tedavisi sonrasında yan etki görülmemektedir.

Diş İmplant Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

İmplant uygulamasının zararları; hastalarımızın durumlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak kan damarlarının hasar görerek uyuşukluk hissi yaratması dışında diğer yan etkiler de aşağıdaki gibidir:

 • Hastalarımızın implant tedavisi sonrasında kanama, şişlik ve ağrı oluşması riskleri bulunmaktadır.
 • Hastalarımızda implant uygulaması sonrasında yumuşak doku yaralanmaları görülebilmektedir.
 • İmplant tedavisi sırasında hastalarımızın alt çenelerinde sinir hasarının olması ile beraber dudaklarda geçici ya da kalıcı duyu kaybı meydana gelebilmektedir.
 • Hava embolisi görülebilmektedir.
 • Hastalarımızın implantlarının zarar görmesi ile beraber komşu dişleri de zarar görebilmektedir.
 • Alt çenede kırıkların oluştuğu gözlenebilmektedir.
 • İmplantın burun içi gibi vücut boşluklarına kaçması durumu ile karşılaşılabilmektedir.
 • Sinüs zarının zarar görmesi dolayısı ile hastalarımızda sinüzit gelişimi ile karşılaşılabilmektedir.
 • İmplantın ya da parçalarının aspirasyonu veya yutulması gibi durumlar ile karşılaşılabilmektedir.
 • Kesi hatlarının açılması, oluşabilecek yan etkiler arasındadır.
 • Ön bölgelere protez yapılması ile beraber diş etinde koyu renkli bir yansıma olduğu görülebilmektedir.
 • Diş implant tedavisinin yan etkileri var mıdır sorusuna cevap vermek gerekir ise; hastalarımızın alt çenedeki dil bölgelerinde damaların zarar görmesi halinde, buna bağlı olarak ağır kanama geçirmeleri ile karşılaşılabilmektedir.
Ağustos 14, 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir